F6N0.25OR25 Techflex SELF WRAP 1/4" X 25' ORANGE
Part Nnumber
F6N0.25OR25
Description
SELF WRAP 1/4" X 25' ORANGE
Producer
Techflex
Basic price
Categories Cables, Wires - Management Spiral Wrap, Expandable Sleeving Manufacturer Techflex Series F6® Part Status Active Type Self Wrap Type Attributes Split Flexible Tube Diameter - Inside, Non-Expanded 0.250" (6.35mm) Diameter - Inside, Expanded - Diameter - Outside, Non-Expanded - Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free Color Orange Length 25.00' (7.62m) Wall Thickness 0.025" (0.64mm) Operating Temperature -70°C ~ 125°C Heat Protection - Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant Liquid Protection - Environment Protection - Features Chemical Resistant, Clean Cut Material Flammability Rating UL94 V-0 Width -