F6W0.50WH75 Techflex SELF WRAP 1/2" X 75' WHITE
Part Nnumber
F6W0.50WH75
Description
SELF WRAP 1/2" X 75' WHITE
Producer
Techflex
Basic price
Categories Cables, Wires - Management Spiral Wrap, Expandable Sleeving Manufacturer Techflex Series F6® Woven Wrap Part Status Active Type Self Wrap Type Attributes Split Flexible Tube Diameter - Inside, Non-Expanded - Diameter - Inside, Expanded - Diameter - Outside, Non-Expanded 0.500" (12.70mm) Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free Color White Length 75.00' (22.86m) Wall Thickness 0.027" (0.69mm) Operating Temperature -70°C ~ 125°C Heat Protection - Abrasion Protection Abrasion Resistant Liquid Protection - Environment Protection - Features Clean Cut Material Flammability Rating UL94 V-0 Width -